SVEUČILIŠTE

LISTOPAD  2000

MOSTARSKO SVEUČILIŠTE U DAAD PROJEKTU

Ulaznica u znanstveni svijet

Mostar, 19. listopada, 2000. godine - Mostarsko sveučilište sudjelo­vat će u međunarodnom projektu “DAAD - ­potpora visokim školama i obrazovanju”, koji financira njemačka Vlada. Projekt će trajati do 2003. godine, a provodit će se u tri eta­pe - edukativna i financijska potpora sveu­čilišta te zaštita okoliša uz primjenu znans­tvenih metoda na dobivene rezultate. Kako kaže dekana Građevinskog fakulteta u Mo­staru prof. Pero Marijanović, studentima će tako biti omogućen izlazak na teren. Uz Građevinski fakultet, u projektu sudjeluju i Medicinski te Agronomski fakulet iz Mosta­ra. Zaštita okoliša odnosit će se na nere­tvnansku doline i Zapadnohercegovačku županju. Docent Sveučilišta u Kaiserslau­ternu Željko Zovko istaknuo je kako je DA­AD sveučilištima ulaznica u znanstveno­obrazovni svijet zapadne Europe. Cilj je projekta proučavati prirodu te izraditi kata­star zagadivača opasnih po ljudsko zravlje. Zaštita prostora mora biti sveobuhvatna, a projektom će se pokučati definirati i uvjeti zaštite okoliša. Inače, u projekt je uložen nepovratan novac njemačke Vlade, a reali­zira se putem DAAD-a.

POČINJU RUJANSKI RAZREDBENI ISPITI NA MOSTARSKOM SVEUČILIŠTU

NAJVIŠE MJESTA NA EKONOMIJI I PRAVU

Mostar,1. rujna, 2000. godine. – Unatoč drami koja se posljednjih dana odvijala na Sveučilištu u Mostaru, ostavka Upravnog vijeća i rektora Sveučilišta, rujanski prijamni ispiti neće biti odgođeni. Svi kandidati koji žele studirati na Mostarskom sveučilištu moraju položiti razredbeni postupak na koji imaju pravo izići dva puta. Kandidati koji nisu položili razredbeni postupak u srpnju imaju mogućnost “popravnog” u rujnu. Da bi mogli pristupiti rujanskom razredbenom postupku, koji će se provesti od 7. do 11. rujna, kandidati se za njega moraju prijaviti od 1. do 4. rujna. Na mostarskim fakultetima, prema broju prijavljenih kandidata, najveće zanimanje u srpanjskom upisnom roku bilo je za studij ekonomije i prava te za pojedine predmete na Pedagoškom fakultetu. Iako su ekonomija i pravo za kandidate bili najzanimljiviji u srpnju, oni u rujnu nude najviše slobodnih mjesta za upis. Na Pravnom fakultetu ostala su još 34 mjesta za redovite studente, 70 za studente koji sami snose troškove studiranja te 81 mjesto za izvanredne studente. Na Ekonomskom fakultetu, odnosno smjeru poslovne ekonomije redovitim studentima nudi se 57 mjesta, izvanrednim 42 te 29 mjesta za redovite studente koji sami plaćaju studij. Smjer poslovna škola kandidatima pruža 42 mjesta za redovite te 36 za izvanredne studente. Zbog malo prijavljenih kandidata za upis na studije Strojarskog, Građevinskog i Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru već nekoliko godina nije obvezno polaganje prijamnih ispita. Osim ekonomije i prava, veliko je zanimanje za Odjel novinarstava, koji je od ove godine kao četverogodišnji studij dio Pedagoškog fakulteta. Od ove godine na Mostarskom sveučilištu pravo studiranja imaju i redoviti studenti, koji sami plaćaju studij. Cijena takvog studiranja po semestru iznosi 600 KM, a izvanredni studenti po semestru plaćaju 400 KM. Kandidati koji uspješno prođu drugi, rujanski razredbeni postupak na fakultete moći će se upisati od 13. do 16. rujna.

 

SJEDNICA UPRAVNOG VIJEĆA SVEUČILIŠTA U MOSTARU

TADIĆ I ČLANOVI UPRAVNOG VIJEĆA PODNIJELI OSTAVKE

Mostar, 29. kolovoza, 2000. godine. – Upravno vijeće Sveučilišta u Mostaru je, nakon dvosatne sjednice, na prijedlog rektora, prihvatilo zaključke da Upravno vijeće i rektor podnesu fakultetskim vijećima prijedlog za razrješenje dekana svih fakulteta sukladno statutu Sveučilišta i da se dužnosti razrješi prorektor Senata Sveučilišta. Na sjednici je odlučeno da, osim rektora, ostavku podnese Upravno vijeće Sveučilišta u Mostaru koje će predložiti Glavnom vijeću HZ HB da pravodobno imenuje novo  Upravno vijeće Sveučilišta u Mostaru, te da ono pokrene postupak izbora novog rektora Mostarskog sveučilišta. Nakon završetka dramatične sjednice, sada već bivši rektor Mostarskog sveučilišta dr. Marko Tadić raspravu na sjednici nazvao je vrlo konstruktivnom.

  -Tražili smo najbolje rješenje za Sveučilište u Mostaru. Vjerujem da je novonastala situacija imala pozitivne elemente, ona će pridonijeti razvoju Sveučilišta i njegovu boljitku. Bilo je različitih prijedloga nakon temeljite rasprave nakraju je donesena ova. Sve dok Glavno vijeće Hz HB ne imenuje novo Upravno vijeće, koje će pokrenuti postupak izbora novog rektora, ja ću biti na toj dužnosti – rekao je Tadić. Na pitanje hoće li novonastala situacija ugroziti početak nove akademske godine, dr. Tadić je odgovorio kako se u mjesec dana može imenovati i novo Upravno vijeće, i novi Senat, i novi rektor Sveučilišta u Mostaru. Predsjednik Upravnog vijeća prof. dr. Jadranko Prlić u telefonskom je razgovoru potvrdio da su članovi Upravnog vijeća kolektivno dali ostavke, no da do izbora novog Upravnog vijeća Sveučilišta u Mostaru ne želi više ništa reći za javnost.

  - Na potezu je Glavno vijeće HZ HB, koje će imenovati novo Upravno vijeće Sveučilišta u Mostaru, a ono će pokrenuti postupak izbora novog rektora. Za razliku od prošle sjednice, na ovoj su se pojavili svi članovi Upravnog vijeća. U sveučilišnim krugovima ističu kako je to jedino kompromisno rješenje kojim se mogu zadovoljiti obje strane, osmorica članova Senata koji su tražili ostavku rektora Tadića i on sam. Prif. dr. Ljubo Zovko, jedan od osmorice članova Senata koji su tražili ostavku rektora tadića, u telefonskom razgovoru kazao nam je kako ne bi htio komentirati najnovije odluke Upravnog vijeća.

Prof. dr. MARKO TADIĆ, REKTOR SVEUČILIŠTA U MOSTARU
Na Mostarskom sveučilištu treba smanjiti broj fakulteta
Mostar,28. kolovoza, 2000. godine. -
Upravno vijeće Sveučilišta u Mostaru odlučit će danas hoće li prof. dr. Marko Tadić i ubuduće biti njegov rektor. Predsjednik Upravnog vijeća Sveučilišta dr. Jadranko Prlić, za razliku od prošle sjednice Vijeća, na današnju je pozvao još aktualnog rektora Tadića. Na sjednici će se raspravljati samo o jednoj točki - potvrdi mandata sadašnjem ili izboru novog rektora Mostarskog sveučilišta.

Borim se protiv arhaičnoga modela
Ako ostanete na dužnosti rektora, koja je vaša vizija razvoja Sveučilišta u Mostaru?
- Cijeli se spor ne vodi o Sveučilištu i o njegovoj budućnosti. Vodi se iz nekih drugih motiva i sve će biti jasno i poznato već početkom listopada. Tada će se vrlo jasno vidjeti zbog čega je krenula ova hajka. Sjetite se one narodne: "Ne pada snijeg da pomori svijet, nego da svaka zvijer pokaže svoj trag". Tvrdim da se ovdje uopće ne vodi spor u vezi s budućnosti Sveučilišta. On postoji prešutno između mene i pojednih članova Senata, jer zagovaram budućnost, a oni prošlost. Otvoreno kažem da se razvoj Sveučilišta u Mostaru radi prema pogrešnom, arhaičnom modelu, prema kojem bi ono trebalo imati sve one studije koji uopće postoje. To je besmislica. Niti to treba gradu Mostaru, niti to treba Hrvatima u BiH, niti je to moguće ostvariti, jer za to ne postoje uvjeti. Nema ni prostora, ni opreme, ni nastavnoga osoblja te, što je bitno, nema novca. Takvo megasveučilište Hrvati u BiH ne trebaju, oni ga ne mogu ni alimentirati ni financirati.

- Prihvatit ću i provesti svaku odluku Upravnog vijeća jer je ne donosi Vijeće nego Senat Sveučilišta. On odlučuje o mojoj smjeni i ne bih želio ulaziti ni u kakave špekulacije - tvrdi rektor Tadić.

Pedagoški fakultet kao Sveučilište
Koji studiji nisu potrebni Sveučilištu u Mostaru?
- Pedagoški fakultet već je koncipiran kao malo Sveučilište, već ima studije koji su na modernim sveučilištima pohađaju bar na tri fakulteta. Primjerice, filozofskom, prirodno-matematičkom i pedagoškom, odnosno učiteljskoj akademiji. Koncipiran je kako bi mogao gotovo supstituirati dva sveučilišta, kakva postoje, primjerice, u SAD-u. Takav je koncept jednostavno neodrživ i nije u interesu Hrvata u BiH. Kakav je nacionalni interes da imamo studij kemije i biologije, ili studij fizike i matematike, kada mali broj potrebnih stručnjaka za isti novac možemo obrazovati na bilo kojem europskom sveučilištu. No, na Pedagoškom fakultetu nemamo studij filozofije ili sociologije za koje smatram da trebaju biti osnova fakulteta i Sveučilišta, a i s nacionalnog gledišta vrlo su zanimljivi. Neću spominjati druge studije i fakultete, o tomu će trebati raspraviti. Nisam bio među osnivačima Medicinskog fakulteta u Mostaru, ali podržao sam njegovo utemeljenje. No, svima mora biti jasno da je bez zgrade Medicinskog fakulteta upitna njegova budućnost, što će se uskoro pokazati. Zauzimam se za drukčiji koncept sveučilišta, za malo, moderno, europsko sveučilište. Građanima Mostara i svim Hrvatima u BiH mora biti jasno da naše Sveučilište, i niti jedan naš fakultet, ne ispunjava ni minimum uvjeta za akreditaciju među europska svučilišta. Ako sada počnemo ozbiljno i sustavno raditi, treba nam osam do deset godina da ispunimo uvjete za ulazak u europski sveučilišni sustav.
Znači, Sveučilište u Mostaru, ako vi budete rektor, čeka velika redukcija studijskih grupa, odnosno fakulteta?
- Moja najava bila je u programu rada koje je prihvatilo Upravno vijeće i Senat Sveučilišta, a to zovem tihom reformom Mostarskog sveučilšta. Sveučilišta ne podnose revoluciju, već samo evoluciju. Ako hoćete neki studij ukinuti, a na njemu imate upisane studente, prema Zakonu i Statutu morate im omogućiti da završe studij po tom programu. Reforma mora biti tiha i dobro pripremljena. Ponavljam, ja sam za to da Sveučilište u Mostaru ima manje studija, ali modernih.

Spomenuli ste 1. listopad kada će se znati zašto se rasplamsala cijela afera na Sveučilštu. Što bi se do tada trebalo dogoditi?
- Do 1. listopada na Sveučilištu se moraju obaviti kadrovske promjene prema Zakonu i Statutu Sveučilišta. O tim promjenama ne bih govorio, treba sačekati da se prihvate, provedu i tada će biti jasno zašto je sve ovo krenulo, tko iza svega stoji i što je bio cilj.
U reformama autonomija Sveučilišta u Mostaru, koju svi spominju, pa i vaši protivnici, ne bi trebala biti dovedena u pitanje. Što se krije iza ideje o ujedinjenju s Univerzitetom Dežemala Bijedića iz istočnog dijela Mostara?
- Odgovorno, uz svu moralnu, materijalnu i bilo koju odgovornost, izjavljujem da nikada i ni sa kim nije bilo razgovora o integraciji Sveučilišta u Mostaru i Univerziteta Džemala Bijedića. Ono što je najbitnije, a mene naprosto plaši, jest da ideja o integraciji dvaju sveučilišta dolazi od nastavnika sa Sveučilišta u Mostaru. Jako sam sumnjičav prema tomu. Zašto ideja dolazi iz naši redova? Nemojmo tražiti opravdanje za moguće buduće poteze niti na bošnjačkoj niti na strani međunarodne zajednice.

Pismo potpore
Kad smo kod međunarodne zajednice, na vašu je adresu stiglo pismo potpore. O čemu ste nedavno razgovarali s američkim veleposlanikom u BiH Thomasom Millerom?
- Nikada u pet godina nisam otišao niti u jedna ured međunarodne zajednice. Veleposlanika Millera jednostavno je zanimao broj studija, studenta i materijalni status Sveučilišta. To je bio običan razgovor koji je trajao 25 minuta, nimalo drukčiji od ostalih razgovora.
Je li bilo naznaka o davanju materijalne pomoći Sveučilištu iz SAD-a?
- Ne, nije bilo naznaka o davanju pomoći. Američki je veleposlanik rekao da će podražati razvoj Sveučilišta u Mostaru na hrvatskom jeziku. Valja jasno reći da nikada nitko nije doveo u pitanje njegovu autonomnost. To su obična podmetanja i politikanstvo. Ja jesam dobio potporu američkog i njemačkog veleposlanika. Znao sam da će mi štetiti, vidim da se oštrica polako okreće i prema tomu. Iznimno mi je drago što me je podržavaju hrvatski premijer, SAD i njemački veleposlanik jer to znači da sam na pravome putu, osobito mi je važna potpora iz Hrvatske. Jer, da je prije samo godinu dana netko pokušao ovakvo nešto uraditi, i da je dobio mig iz Zagreba, sve bi bilo gotovo u samo jednome telefonskom razgovoru.
Često je isticana vaša veza s hrvatskim premijerom Ivicom Račanom. Koliko u tomu ima istine?
- Premijera Račana poznajem kao svi građani Hrvatske, kao javnu osobu. Posljednji put sam se sastao s premijerom Račanom prije 25 godina kada sam bio asistent na Sveučilištu u Zagrebu, gdje je on predavao. Nikada poslije nisam ga sreo niti s njim razgovarao do nedavnog sastanka u Mostaru.
Ako ostanete rektor Sveučilišta u Mostaru, hoće li biti kadrovskih promjena u Senatu Sveučilišta jer osmorica kolega traže vašu smjenu, a četvorica su neutralni?
- Bit će kadrovskih promjena u Senatu, ali samo uvjetovanih odredbama Zakona i Statuta Sveučilišta. Neće biti nikavih promjena vezane uz trenutačnu situaciju

 

REKTOR MOSTARSKOG SVEUČILIŠTA prof. dr. MARKO TADIĆ POVUKAO SVOJU OSTAVKU
Diplome mostarskog sveučilišta izdane od "90. do "99. idu na reviziju
MOSTAR - Nakon što je prije nekoliko dana najavio neopozivu ostavku na mjesto rektora mostarskog Sveučilišta, prof. dr. Marko Tadić jučer je najavio svoj povratak na radno mjesto rezolutno odbacujući sve optužbe osam od 12 članova Senata Sveučilišta, koji su pismeno od Upravnog vijeća zatražili njegovu smjenu. Rektor Tadić odlučan je i u nakani da provede započete reforme na mostarskom Sveučilištu, zbog kojih je nekolicina njegovih kolega tražila njegovu ostavku.
- Nisam otišao sa Sveučilišta i ovoga sam tjedna bio u Rektoratu. No, sigurno je da ću na Upravnom vijeću zatražiti da neki ljudi s mostarskog Sveučilišta odstupe s dosadašnjih dužnosti - kazao je Tadić te dodao: - To su politikanske i prljave igre nekolicine ljudi koji su se pobojali za svoja mjesta zbog najavljene reforme. A reforma je nužna da bi mostarsko Sveučilište bilo tamo gdje mu je mjesto. Nikada nisam tražio ujedinjenje s Univerzitetom "Džemal Bijedić" iz istočnog Mostara niti imam veze s posjetom hrvatskog premijera Ivice Račana, kojega sam posljednji put sreo prije 25 godina. Ja sam samo dao suglasnost na protokolarnu želju premijerova Ureda da za posjeta Ivice Račana u Mostaru on održi jedno predavanje na našem sveučilištu. Ocjena nezadovoljnika da bi uspostavom postdiplomskog znanstvenog studija za proučavanje konflikata i etničkih odnosa naroda u jugoistočnoj Europi pri Sveučilištu u Mostaru bila ugrožena autonomija, kaže rektor, posve je smiješna. Samo političkim diletantima može na pamet pasti takva ideja. Međunarodni krugovi, tvrdi Tadić, dali su jamstva da autonomnost hrvatskog Sveučilišta u Mostaru nikad neće biti upitna pa pitanje autonomnosti Sveučilišta i uopće hrvatskog jezika u BiH služi pojedincima u dnevnopolitičke svrhe. No jedna od najdramatičnijih i najkontroverznijih akcija na mostarskom Sveučilištu bit će, svakako, revizija izdanih diploma od siječnja 1990. do prosinca 1999. godine. Ta je revizija, prema nalogu rektora Tadića, počela prije nekoliko mjeseci.
- Osnovat ćemo neovisno povjerenstvo pri Ministarstvu prosvjete, kulture i športa Hercegovačko-neretvanske županije i Sveučilišta u Mostaru, koje će ispitati sve nezakonite radnje pri izdavanju diploma. Nezakonite radnje moraju se sankcionirati kako bi se s mostarskog Sveučilišta skinuli svi nepoželjni atributi - dodaje prof. Tadić. Prema nekim informacijama, upravo reforma, odnosno revizija diploma na mostarskom Sveučilištu, koje su nelegalno izdane u razdoblju od osam godina, naročito je zaboljela neke ljude iz političkih i sveučilišnih krugova, koji su u toj raboti imali i svoje prste. To i jest glavni razlog za zahtjev za smjenu rektora Tadića. Prema dosadašnjim podacima, sve članice Sveučilišta donijele su popise imena i prezimena svih diplomiranih studenata u devetogodišnjem razdoblju, a izvješće je poslano Skupštini županije Hercegovačko-neretvanske.
- Uočene su neke nepravilnosti, no nema razloga da se itko boji tko nije počinio te nečasne radnje. U ovom ćemo poslu biti savjesni i odgovorni jer je riječ o vrlo osjetljivoj stvari - zaključuje prof. Tadić
 
Diadora keeps up the momentum for summer with this new “Beige Sheepskin” edition of the N.9000 sneaker. The buttery execution entails premium suede in tan, cream and baby blue on the upper, made even more appealing by a made-in-Italy stamp of craftsmanship. Mixing athletic cues with high-grade materials, the N.9000 is nicely elevated with this latest drop from the Italian marque. Head over to Rise to cop and check out colette’Adidas Ultra Boost Uncageds take on the classic runner while you do so. BUY NOW / 30 . To celebrate Air Max Day 2015,NIKE KOBE 11 ELITE LOW we’ve enlisted the help of illustrator Dan Freebairn to show how the legendary sneaker franchise evolved over the 10-year period following its inception in 1987.NIKE LEBRON 14 Nike’s Air Max is perhaps the most iconic sneaker franchise on Earth. Even today, nearly 30 years after the original first rocked the athletic footwear market with its scandalously revealing Visible Air cushion, its popularity shows no sign of waning.NIKE AIR MAX 2016 With more than 60 different models and literally thousands of different colorways, there’s an Air Max for pretty much every taste, style and purpose out there. In the interests of brevity, however,NIKE AIR MAX 90 we’ve decided to focus on five key models: the Air Max 1, Air Max 90,NIKE KYRIE 2 Air Max 95, Air Max 97 and Air Max 180. Thanks to the work of illustrator Dan Freebairn of Kickposters.com you can see how the design of the shoe, as well as its signature Air bag, evolved over time.MBT BARIDI WOMEN While the looks, materials, and structure have undergone change after change, it’s testament to the power of Tinker Hatfield’s brilliant design that the Air Max 1 still remains the most popular silhouette in the range – although, everyone has their own favorite. Starting off as a groundbreaking running shoe,AIR JORDAN 4 then a youth culture staple,NIKE AIR MAX 90 then a bonafide streetwear classic, when it comes to a sneaker with staying power,NIKE FLYKNIT RACER HERREN you really can’t ask for more than the Max.